Главная | Форум | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS
Кот Бублик
Меню сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Пользователи посетившие наш сайт:
Форма входа
Погода
Опрос посетителей
Чего не хватает на сайте
Всего ответов: 72
Лекція № 6.
Гігієна аптечних закладів: аптек, аптечних складів, лабораторій з аналізу якості лікарських засобів.


План.

1. Структура аптечних закладів.
2. Гігієнічні вимоги до території, планування аптечних приміщень та устаткування аптек, планування і санітарного благоустрою аптечних складів.
3. Здійснення контролю за дотриманням санітарно-протиепідемічного режиму в аптеках.
4. Санітарні вимоги щодо виготовлення лікарських засобів в асептичних умовах.
До установ аптечної мережі відносяться:
аптеки
--- комерційні
--- лікувально-профілактичних установ
--- аптеки цетральні районні
--- аптечні магазини
--- магазини медичної техніки
--- магазини оптики
--- аптечні бази
--- бази медичної техніки
--- аптечні склади
--- склади медичної техніки
--- контрольно-аналітичні лабораторії
    Об'єм роботи аптеки визначається числом відпущених по рецептах ліків і товарообігом.
    Виходячи з цього, всі аптеки, підрозділяються на шість категорій. Є шість категорій аптек комерційних і п'ять категорій аптек лікувально-профілактичних.
Аптеки загального типу:
1.    ті, що виготовляють лікарські засоби і реалізують вже готові лікарські засоби.
2.    ті, що тільки реалізують лікарські засоби, виготовлені в промислових умовах.
    Категорії аптек. Об’єм роботи аптек з правом виготовлення ліків визначається кількістю виданих за рецептами ліків. До першої категорії відносяться аптеки з кількістю рецептів за рік – більше ніж 300 тис., до другої – від 150 до 350 тис., третьої – від 100 до 150 тис., четвертої – від 50 до 100 тис., п’ятої – від 15 до 50 тис., шостої – до 15 тис.
    Сучасні аптеки у великих містах можуть мати ізольований асептичний блок, до складу якого входять дефектарская з шлюзом, асептична з шлюзом, стерилізація і дистиляційна стерилізаційна. Асептичний блок має загальний шлюз, через який всі приміщення блоку поєднуються між собою. У аптеках 4, 5 і 6 категорій допускається відсутність дефектарской, можливий вхід в асептичну через стерилізаційно-дистиляційну. Забороняється безпосередній зв'язок асептичної з коридором і іншими приміщеннями аптеки.
    Аптечні пункти створюють в лікувально-профілактичних закладах тільки з метою забезпечення лікарень засобами для лікування. При цьому мінімальна площа аптечного пункту повинна складати 18 м2.
    Аптечні кіоски – мінімальна площина підлоги – 18 м2.
Міжлікарняні аптеки – розміщують в окремій будівлі на території медичного містечка. Поділяються в залежності від обслуговування хворих на категорії:
1    - від 500 до 100-
2    – від 1000 до 2000
3    – від 2000 до 3000 ліжок
Лікарняні аптеки також поділяються в залежності від кількості хворих:
1 – до 200,
2 -  до 400
3 – до 600
4 – до 800
5 – до 1000 хворих.
Розміщують в приміщенні лікарні. Розміщення такої аптеки в окремому приміщенні недоцільно.
    Гігієнічні вимоги до внутрішнього планування і обробки приміщень аптек. Приміщення госпрозрахункових аптек будь-якої категорії діляться на чотири групи: виробничі, допоміжні, адміністративні і санітарно-побутові. Виробничі приміщення в свою чергу підрозділяються на приміщення для приготування нестерильних ліків (асистентська, розфасовувальна, кабінет провізора-аналітика, мийна, дистиляционно-стерилізація) і приміщення для приготування ліків в асептичних умовах (дефектарская з шлюзом, асептична з шлюзом, дистиляційна стерилізації). Суміжне розташування можуть мати тільки рецептурна з асистентською, асистентська з кімнатою провізора-аналітика, комори з відповідними відділами, що знаходяться в торговому залі (відділ ручного продажу, відділ готових лікарських форм). Приміщення для зберігання товарів (комори) не повинні бути прохідними, не рекомендується розділяти їх перегородками. Приміщення для сушки і обробки лек. сировини слід розміщувати в окремій будові.
    Якщо в аптеці є асептичний блок, то він має дефектарскую з шлюзом, асептичну з шлюзом, дистиляційну і дистиляционно-стерилізацію. Асептичний блок має загальний шлюз, через який всі приміщення блоку повідомляються між собою
    Аптеки мають два входи: для відвідувачів і персоналу і для прийому товарів
    Висота приміщень аптек 1 і 2 категорія (найбільш крупних продукції, що за об'ємом відпускається) повинна бути не менше 3, 3 м. Для вбудованих аптек 3 і 4 категорій допускається висота, рівна висоті поверху житлового будинку.
    Поверхня стін в приміщеннях, пов'язаних з технологічним процесом повинна бути доступною для вологого прибирання і дезинфекції. У приміщеннях з вологим режимом (мийна, дистиляційна стерилізація, туалет, душова) панелі стін на висоту не менше 1,8 м облицьовували глазурованою плиткою або покривають водостійкими синтетичними матеріалами, масляною фарбою. Стіни вище за панелі і стелі офарблюють водними фарбами. Стіни асептичної, асистентської, кабінету провізора-аналітика не повинні мати гострих кутів щоб уникнути накопичення пилу. Вся поверхня стін в асептичній до стелі повинна бути забарвлена масляною фарбою, стеля – водною фарбою. У адміністративних кімнатах дозволяється обклеювати стіни вологостійкими шпалерами.
    У мийній, стерилізації, дистиляційній стерилізації, душовій, приміщенні для прання білизни, комор – керамічна плитка або вологостійкі матеріали як покриття полови. Пол в цих приміщеннях (за винятком комор) повинен бути на 3 см нижче за підлогу суміжних приміщень.
Мінімальна площина приміщень аптек також залежить від категорії або групи аптеки (див. таблицю).


Аптеки мають два входи: для відвідувачів і персоналу і для прийому товарів. Згідно пунктів 2.2, 2.3. інструкції (наказ № 275) рекомендується організувати порядок розміщення виробничих приміщень (зон) таким чином, щоб забезпечити послідовність технологічного процесу (приймання,  контроль якості, зберігання,  комплектація,  відпуск   (відвантаження)   лікарських засобів). Додаткові вимоги до технологічного процесу з виробництва (виготовлення) лікарських засобів викладені в розділі інструкції № 5. Внутрішнє оздоблення приміщень повинно  відповідати їх функціональному призначенню. Поверхня стін, стель, перегородок та підлоги має бути гладкою, легкодоступною для вологого прибирання і дезінфекції.
    Висота приміщень аптек 1 і 2 категорія (найбільш крупних аптек за об'ємом продукції що відпускається) повинна бути не менше 3, 3 м. Для вбудованих аптек 3 і 4 категорій допускається висота, рівна висоті поверху житлового будинку.
Аптечні склади. Бажано розміщення аптечних складів в окремій будівлі, розташованій на піднесеності, добре провітрюваній ділянці з підвітряної сторони по відношенню до житлових будівель.
    Всі аптечні склади мають виробничі, адміністративні і санітарно-побутові приміщення. До основних виробничих відносяться приміщення для:
    сухих медикаментів, рідких медикаментів, отруйних речовин, антибіотиків, вітамінів і вітамінних препаратів, бактерійних препаратів і кровозамінників, лікарських засобів в ампулах, готових лікарських засобів, перев'язувальні матеріали, аптечне устаткування, оптика
    При крупних аптечних складах є контрольно-аналітичні лабораторії.
    Особливості внутрішнього планування полягають в тому, що на складі є центральний коридор, в який виходять двері всіх приміщень, що між собою не повідомляються
    До аптечних складів пред'являються строгі санітарно-гігієнічні вимоги. Вони повинні бути обладнані каналізацією, водопостачанням, опалювання і вентиляцію.
   Всі приміщення поділяються на опалювальні і неопалювальні. До опалювальних відносять адміністративно-господарські, санітарно-побутові і сховища. У них повинна підтримуватися постійна температура повітря в межах 18-20 0С при відносній вологості 40-60 % і рухливості повітря 0,1-0,2 м/с. Інша група приміщень – неопалювальні сховища, приміщення для санітарно-господарського майна, запасів перев'язувального матеріалу, дезинфекційних засобів. Знижена температура повітря повинна бути в приміщеннях для зберігання вакцин і сироваток, антибіотиків і ін. термолабільних препаратів.
    Опалювання повинне бути водяне. При водяному опалюванні    радіатори повинні бути доступні для вологого прибирання. ПАРОВЕ ОПАЛЮВАННЯ ЗАБОРОНЕНЕ.
   Вентиляція у всіх виробничих приміщеннях загальнообмінна припливно-витяжна з пробладанием витяжки над притокою. У приміщеннях, де проводиться розфасовка лікарських препаратів, необхідний пристрій місцевої витяжної вентиляції.
    У ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕННЯХ СТЕЛІ НА ВИСОТУ 1,8 М ПОВИННІ ФАРБУВАТИ МАСЛЯНОЮ ФАРБОЮ або ОЗДОБЛЕНІ КАХЛЯНОЮ ПЛИТКОЮ світлого кольору, стелі стіни над панелями фарбують водною фарбою, підлогу покривають лінолеумом або релином.
    Освітлення: у приміщенні для розфасовки світловий коефіцієнт повинен бути в межах 1:4, 1:5, рівень штучного освітлення – 500 лк за рахунок люмінесцентних ламп, розташованих над робочими місцями фасовщиц.
    У зоні зберігання ліків, посуду, предметів гігієни, парафармацевтической продукції освітленість повинна бути на рівні 150 лк.  Гігієнічні вимоги до земельної ділянці аптек. Площа розміром 0,1 – 0,2 га, територія вільна від забруднень, суха, із спокійним рельєфом. Північні і західні схили для будівництва аптек не рекомендуються. Рівень стояння грунтових вод від поверхні землі повинен бути не менше 1,5 м. Кількість шкідливих речовин в атмосферному повітрі земельної ділянки аптеки не повинна перевищувати ГДК для атмосферного повітря.
Аптеки повинні мати генеральний і ситуаційний план.
Генеральний план -


Рис. 1. Генеральний план аптеки № 8.
1 - Колишній Домініканський монастир
2 - Велетень-камінь
3 - Церква Св. Параскеви
4 - Церква Успіння Пресвятої Богородиці
5 - Широка криниця
6 - Спецшкола-інтернат
7 - Народний Дім
8 - Школа
9 - Аптека
10 - Лікарня
11 - Автостоянка
12 - Лісництво
13 - Парк
14 - Автозаправна станція
15 - Громадський центр

Генеральний план  території будівлі, що є масштабним зображенням проектованої (що реконструюється) будівлі, споруди або комплексу на підоснові з схемним позначенням входів і під'їздів до нього, елементів впорядкування і озеленення на прилеглій ділянці, транспортних шляхів.   

Ситуаційний план є картою земельної ділянки, яка намальована на листі з певним масштабом, конкретної місцевості, планом району і самого кварталу.
Ситуаційний план є схемою, він демонструє розміщення об'єкту на місцевості, з обов'язковою прив'язкою до найближчих забудов, доріг, комунікаційних мережами, техногенними об'єктами і так далі. Цей план заснований на топографічній зйомці території, де вказані все наявні споруди і встановлений точний розмір.
У архітектурному проектуванні він містить інвентаризаційний аналіз (тобто вигляд і вік), а так само аналіз, інсоляції (освітленість різних фрагментів у різний час доби і року). Все це потрібно для подальшого планування впорядкування, розміщення зон відпочинку, доріг і багато чого іншого.
На ситуаційному плані обов'язково відзначають сприятливі і несприятливі видові крапки, тобто магістралі, заводи, звалища і т.д.
Так само в плані є аналітичний і проектний блоки. Кожний з них, включає графічні матеріали, представлені у вигляді схем і текст.
Серед обов'язкових схем наступні:
•    схема об'єктів електропостачання;
•    схема об'єктів теплопостачання;
•    схема об'єктів газопостачання;
•    схема об'єктів водопостачання;
•    схема автодоріг загального користування і інших транспортних споруд, схема застосування території муніципальної освіти, схема меж зон згубної дії об'єктів капітального будівництва.
Ситуаційний план дає повне уявлення про те, як саме розташовується ділянка землі щодо інших об'єктів.

Рис. 2. Ситуаційний план аптеки.

Персонал аптеки. Провізорами є завідувач аптекою, його заступники, провізор-технолог, провізор-аналітик. Фармацевтами є фармацевт (асистент), заступник фармацевта, молодший фармацевт і продавець оптики. У штат фармацевтичного складу аптеки входять провізор-технолог, провізор-аналітик, фармацевт-завідувач відділом. У штат допоміжного складу входять фармацевт, молодший фармацевт, продавець оптики, фасовщица, санитарка-мийниця. До групи адміністративно-управлінського апарату входять завідувач – провізор, заст. завідувача – провізор, головний бухгалтер, бухгалтер, рахівник, касир.

Часы
Научно-образовательный раздел
Новости КЛУБА




















Архив новостей КЛУБА

Мы в YouTube
Поиск
Друзья сайта
http://biology-travel.at.ua/
SEO sprint - Всё для максимальной раскрутки!
Червона книга України


продвижение сайта бесплатно продвижение сайтов
Приют для животных в Харькове
Copyright Клуб "Парусник". Design by Aid. © 2007 - 2024
Хостинг от uCoz