Главная | Форум | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS
Кот Бублик
Меню сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Пользователи посетившие наш сайт:
Форма входа
Погода
Опрос посетителей
Чего не хватает на сайте
Всего ответов: 72

Тема 22. Гаметогенез. Овогенез. Сперматогенез.

          Розвиток статевих клітин відбувається в статевих залозах. Цикл розвитку сперматозоїдів називають сперматогенезом (від грец. Sperma — насіння, genesis — походження), а яйцеклітин — овогенез (від грец. Ovum — яйце, genesis — походження).
Сперматогенез — утворення чоловічих статевих клітин — сперматозоїдів. Сперматозоїди у людини утворюються протягом усього активного періоду життя чоловіків. Тривалість розвитку зрілих сперматозоїдів з родоначальних клітин (сперматогонії) становить близько 70 — 75 діб. Спочатку сперматогонії, загальне число яких в одному яєчку досягає 1 млрд., розмножуються, діляться мітотичним шляхом. При цьому збільшується кількість сперматогоний. Починаючи з періоду статевого дозрівання, частина сперматогонії припиняє ділитися і вступає в стадію зростання, а потім дозрівання. На стадії дозрівання мейотическое розподіл призводить до утворення чотирьох сперматид, кожна з яких має гаплоїдний набір хромосом (23 хромосоми). Сперматіди поступово перетворюються на сперматозоїди. У цих статевих клітинах відбувається перебудова структур: вони подовжуються, у них формуються головка і хвіст. У верхівки головки сперматозоїда утвориться ущільнене тільце — акросома, що містить ферменти, які при зустрічі з жіночої статевої клітиною (яйцеклітиною) руйнують її оболонку. При цьому сперматозоїд проникає всередину яйцеклітини. При недорозвиненні або відсутності акросоми сперматозоїд не здатен запліднити яйцеклітину.
Сперматогенез відбувається у епідідімісах, на стінках внутрішнього епітелію. Сформовані сперматозоїди потрапляють в просвіт сім’яних канальців яєчка і разом з рідиною, утвореною стінками канальців, поступово просуваються в бік придатка яєчка, який служить резервуаром для сперматозоїдів. Кількість які виникають сперматозоїдів величезне. В 1 см3 сперми міститься до 100 млн. сперматозоїдів, швидкість просування яких становить близько 3,5 мм в 1 хв. У жіночих статевих шляхах сперматозоїди зберігають життєздатність протягом 1 — 2 діб.
         Чоловічі статеві клітини — сперматозоїди є рухливі клітини, розміром близько 70 мкм (див. рис. нижче).

Як і всі клітини, сперматозоїд містить ядро, цитоплазму з її органелами і клітинну мембрану. У сперматозоїда розрізняють головку і хвіст. Головка містить ядро, попереду якого розташована акросома, набір ферментів якої здатний розчиняти оболонку яйцеклітини при заплідненні. Хвіст сперматозоїда містить скоротливі елементи (пучки фібрил), що забезпечують рух сперматозоїда. При проходженні по сім’явиносних шляхах до сперматозоїдів додаються рідкі секрети статевих залоз — утворюється сперма. Тривалість життя і запліднююча здатність сперматозоїдів людини становлять від декількох годин до двох діб.
Овогенез — розвиток жіночих статевих клітин (яйцеклітин). Розмноження майбутніх яйцеклітин (овогоній) у овогенезі відбувається тільки в період внутрішньоутробного розвитку організму.

При цьому утворюються так звані прімордіальние фолікули, розташовані в кірковій речовині яєчника. Кожен такий фолікул містить незрілу жіночу статеву клітину — овогоній, оточену одним шаром фолікулярних клітин. Овогонії багаторазово мітотично діляться, перетворюючись на ооцити першого порядку, які зберігаються в яєчнику дівчинки аж до її статевого дозрівання. На початок статевого дозрівання в яєчниках є близько 300 тис. ооцитів першого порядку. Ооцити разом з оточуючими їх двома шарами клітин фолікулярного епітелію утворюють первинні фолікули.
У період статевого дозрівання та у статевозрілої жінки більшість ооцитів гине, дозрівають тільки 400 — 500 яйцеклітин. У процесі дозрівання ооцит проходить стадії мейозу, в результаті чого утворюється ооцит другого порядку.

 

Те, що відбувається на цій стадії друге розподіл мейозу призводить до утворення однієї яйцеклітини з гаплоїдний набором хромосом і трьох напрямних тілець. Первинні фолікули перетворюються у вторинні фолікули. Навколо кожного вторинного ооциту утворюється кілька оболонок, а всередині фолікула накопичується рідина. Таким чином, вторинний фолікул перетворюється на пухирчастий (третинний) фолікул, заповнений фолікулярної рідиною. Зрілий пухирчастий фолікул досягає в діаметрі 1 см. У статевозрілої жінки кожен місяць одночасно дозріває 1, рідше 2 фолікула, інші фолікули піддаються зворотному розвитку — атрезії. На місці загибелі таких недозрілих і загиблих фолікулів залишаються структури, що отримали назву атретичних тл.
        Жіночі статеві клітини — яйцеклітини мають діаметр до 150 мкм. Яйцеклітина містить ядро, велика кількість цитоплазми, в якій крім клітинних органел містяться білково — ліпідні включення (жовток) і глікоген.
        У людини, як і у всіх плацентарних ссавців, у зв’язку з внутрішньоутробним розвитком і харчуванням за рахунок організму матері відпала необхідність у створенні запасів жовтка в яйцеклітині. Тому в цитоплазмі яйцеклітини жінки міститься дуже невелика кількість желточних включень. Свій запас поживних речовин яйцеклітина зазвичай витрачає протягом 12 — 24 год після овуляції, а потім гине. Яйцеклітина людини покрита двома оболонками: цитолеммой і шаром фолікулярних клітин. Цитолемма є цитоплазматичної мембраною клітини. Шар фолікулярних клітин розташовується зовні від цітолемми. Він захищає яйцеклітину і виділяє гормон естроген.

 

Часы
Научно-образовательный раздел
Новости КЛУБА




















Архив новостей КЛУБА

Мы в YouTube
Поиск
Друзья сайта
http://biology-travel.at.ua/
SEO sprint - Всё для максимальной раскрутки!
Червона книга України


продвижение сайта бесплатно продвижение сайтов
Приют для животных в Харькове
Copyright Клуб "Парусник". Design by Aid. © 2007 - 2024
Хостинг от uCoz