Главная | Форум | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS
Кот Бублик
Меню сайта
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0

Пользователи посетившие наш сайт:
Форма входа
Погода
Опрос посетителей
Чего не хватает на сайте
Всего ответов: 72
Лекція № 5.

Хімічне, фізичне, мікробне забруднення повітря аптечних закладів. Нормування.


План.

1.    Хімічне забруднення повітря.
2.    Фізичне забруднення повітря
3.    Визначення рівня мікробного забруднення аптечних приміщень.
4.    .Нормування в залежності від категорії приміщень аптек

До найбільш поширених газоподібних атмосферних забруднень відносяться з'єднання сірки, сірководень, оксиди азоту, вуглеводні, альдегіди, саж. Атмосферні забруднення завдають великого економічного збитку. З промисловими викидами втрачається велика кількість сировини – свинец, цинк, мідь, сірчистий газ. Промислові викиди згубно діють на рослинність, радиактивная пил підвищує рівень радиактивного фону вище за допустимі межі. Низький рівень врожайності сільськогосподарських культур, підвищену захворюваність худоби також зв'язують, за даними деяких авторів, із забрудненням навколишнього середовища промисловими викидами.
Пил в аптечних приміщеннях може бути не тільки вуличний, але й хімічним (лікарські засоби). Особливості пилоутворення полягають в тому, що пил «вуличний» формується через ерозію ґрунту, а внутрішній, побутовий, виробничий формується з переважанням частинок порошкових речовин, які присутні в даному приміщенні.
Механічне забруднення: пил (дрібнодісперсна). Діаметр частинок в межах від 0,01 до 100 мкм. Допустима концентрація пилу в повітрі повинна складати не більше за одну добу 0,15 мг/ м3, а разова 0,5 мг/ м3.
Основними джерелами забруднення є продукти спалювання палива (ТЕЦ, транспорт, промислові підприємства): фізичні (надмірна температура), механічні (пил, зола і саж), хімічні (у золі знаходиться 42 – 49 % оксиду кремнію, до 37 % алюмосілікати, 10 – 16 % з'єднань заліза, калія і магнію, гази, оксид сірки, двоокис вуглецю). Крім того, як було сказано раніше, основним джерелом забруднення повітря є грунт, схильний до ерозії. І третій чинник пилоутворення в умовах аптеки – це сухі лікарські форми (таблетовані, порошкоподібні). Постійний контакт з лікарськими препаратами приводить до звикання мікрофлори організму до препаратів і їх подальша несприйнятність до них. Особливо негативне це позначається при необхідності лікування хворого, по професії фармацевта, від кокових умовно-патогенних інфекцій. Робота з порошковими наркотичними речовинами при їх фасовці приводить до мінінаркотизації організму в перебігу тривалого періоду. У аптеках є декілька факторів, які можуть провокувати підвищення рівня пилу. Основні такі фактори представлені у таблиці 1.


З готових лік. форм виражену дратівливу дію надають барбаміл, саліцилова кислота, хлоралгидрат, панкреатин, нікотинова кислота. Небезпеку представляють збори лікарських трав, що мають негерметичну упаковку. Також при роботі з антибіотиками можливий постійний довготривалий контакт з порошковими формами при порушеній упаковці. Це може приводити до сенсибілізації організму і звиканні мікрофлори працівника аптеки до даних антибіотиків.
Водяні пари повітря зумовлюють вологість повітряного середовища. У гігієнічному відношенні важливе значення мають відносна вологість і дефіцит насичення. Ці показники говорять про ступінь насичення повітря водяними парами і про можливість віддачі тепла шляхом випаровування. Із зростанням дефіциту вологості збільшується здібність повітря до прийому водяної пари. У цих умовах інтенсивніше протікатиме віддача тепла в результаті потовиділення. Висока температура повітря в поєднанні з низькою вологістю переноситься занчительно легше, ніж при високій влажноси. Насищенпіє повітря водяними парами в умовах низької температури сприятиме переохолодженню тіла.
    В даний час в атмосферу Землі в рік викидається сотні мільйонів тонн відходів промислового виробництва. Найбільш занчительным джерелом забруднення повітряного середовища населених місце є спалювання кам'яного вугілля, нафти газу. Встановлено, що тільки при спалюванні кам'яного вугілля, здобутого за 1 рік, в повітря викидається близько 94 млн. т. пилу, більше 300 млн. т. окисли вуглецю, 37 млн. т. сірчистого газу і близько 6 млрд. т. вуглекислого газу.
    Несприятливий вплив атмосферного забруднення на населення беспорно. Воно викликає хронічні отруєння і т.д. Ослаблення організму в результаті хронічної дії атмосферного забруднення обумовлює зростання в 2 рази числа випадків захворювання хронічним бронхітом, емфіземою легенів, гострими респіраторними захворюваннями, хронічними ринітами, отитами. Забруднення атмосфери безумовно викликає сесибилизацию організмів, володіє канцерогенною дією.
     Бактерійне забруднення навколишнього середовища – біологічні об'єкти, що знаходяться в повітрі у вигляді зважених частинок називаються аеропланктон. Основним джерелом забруднення повітря є грунт Рівень бактерійної забрудненості ворздуха в приміщеннях залежить від повітрообміну, санітарного стану і ін. Прийнято вважати, що атмосферне повітря є чистим в бактерійному відношенні, якщо число бактерій влітку не перевищує 750, а взимку 150 в 1 м3, брудне повітря – більше 2500 влітку, і більше 400 зимою мікробних тіл в 1 м3 . Ерозія грунту, приводить до пилових бурь є чинником перенесення багатьох видів мікроорганізмів, перш за все спорообразующих, на великі відстані. Тому украй негативним чинником останніх років для фармацевтичної промисловості є безконтрольне переміщення особистого легкового і вантажного транспорту. Руйнування машинами грунтового шару газонів приводить до утворення величезної кількості пилу. Пил, у свою чергу, є прекрасним переносником мікроорганізмів і завдяки дрібній дисперсності може проникати в будь-які закриті простори. В повітрі, локалізуючись на пилових частинках або у вологих випаровуваннях, можуть знаходиться збудники таких небезпечних захворювань, як сибірська виразка, мікобактерії туберкульозу, стрептококи, стафілококи. Слід вказати на той факт, що мікроорганізми постійно мутують. Сприяння їх рапространению веде до утворення нових мутацій
    Таким чином, нехтуючи значимістю підтримки чистоти в містах людство ризикує опинитися перед глобальною проблемою бактерійної забрудненості міст новими хвороботворними мікроорганізмами, перед якими медицина і фармація опиниться безсила, такими мікроорганізмами що мутують.
    2. Вимоги до приміщень  і оснащення аптек згідно з Інструкцією щодо санітарно-гігієнічного режиму аптек (Наказ № 275)
    2.5. У виробничих приміщеннях не дозволяється розводити квіти. Декоративне оформлення невиробничих приміщень, зокрема озеленення, допускається за умови забезпечення за ними необхідного нагляду (очищення від пилу, миття і т. д.) не рідше за одне арза в тиждень
    6. Санітарні вимоги при виготовленні ліків в асептичних умовах.
    6.1. Виробництво лек засобів в асептичних умовах (АУ) повинно передбачати отримання стерильної продукції, яка містить мінімальне кіл сторонніх механічних домішок.
    6.2. Виробництво Л в АУ здійснюється в «чистих» приміщеннях, в яких нормується чистота повітря за змістом мікробних і механічних частинок.
    6.3 Встановлюється стерильна припливна вентиляція і рециркулярные очищувачі повітря, застосовуються бактерицидні лампи
    6.6 Асептичний блок оснащують припливною вентиляцією з преймуществом надходження повітря перед витяжкою, яка забезпечує 10-кратний обмін повітря в час. Повітря подають через бактерицидний фільтр «Лайк». Для зниження мікробного забруднення рекомендується використовувати рециркуляционные очисники повітря типу ПОПР – 0,9 і ПОПР – 1,5.
    Інсоляція: як чинник зовнішнього середовища активно впливає на організм людини. Встановлено, що ті небагато УФ-промені, які проникають через звичайне скло, згубно діють на мікрофлору приміщень
    Параметрами, що визначають мікроклімат аптечних приміщень, є температура (18-20 0С), відносна вляжность (40-60 %) і рухливість повітря (0,1-0,2 м/с).
    Природна вентиляція здійснюється за рахунок аерації через вікна (у зв'язку з цим приміщення, де поставлені пластикові вікна повинні забезпечуватися фрамугами або повністю забезпечуватися свіжим повітрям за рахунок штучної вентиляції), кватирки, фрамуги. Найбільш эффктивной є винтиляция, здійснювана за рахунок витяжки повітря через канали, поміщені в стінах будівлі.
    Облаштування штучної вентиляції. У асистентській – основному виробничому приміщенні, де можна чекати виділення лікарських засобів у вигляді пилу, газів, влаштовується загальнообмінна припливно-витяжна вентиляція з переважанням витяжки над притокою (+2-3). Витяжні і припливні отвори розташовуються у верхній зоні приміщення. Таку ж вентиляцію слід передбачити в розпаковувальній, дистиляційній, дефектарскій, розфасовувальній, коморі, в кімнаті провізора-аналітика.
    У мийній і дистиляційній стерилізації повинна працювати припливно-витяжна вентиляція з кратністю обміну повітря +3-4. Аналогічна кратність обміну повинна бути в торговому залі.
    Всі аптечні склади мають виробничі, адміністративні і санітарно-побутові приміщення. До основних виробничих відносяться приміщення для:
    - сухих медикаментів
    - рідких медикаментів
    отруйних речовин
    антибіотиків, вітамінів і вітамінних препаратів
    бактерійних препаратів і кровозамінників
    лікарських засобів в ампулах
    готових лікарських засобів
    перев'язувальні матеріали
    аптечне устаткування, оптика
    Всі приміщення аптечних складів діляться на опалювальні і неопалювальні. До опалювальних відносять адміністративно-господарські, санітарно-побутові і сховища. У них повинна підтримуватися постійна температура повітря в межах 18-20 0С при відносній вологості 40-60 % і рухливості повітря 0,1-0,2 м/с. Інша група приміщень – неопалювальні сховища, приміщення для санітарно-господарського майна, запасів перев'язувального матеріалу, дезинфекційних засобів. Знижена температура повітря повинна бути в приміщеннях для зберігання вакцин і сироваток, антибіотиків і ін. термолабільних препаратів.
      Опалювання повинне бути водяне. При водяному опалюванні    радіатори повинні бути доступні для вологого прибирання. ПАРОВЕ ОПАЛЮВАННЯ ЗАБОРОНЕНЕ.
    Вентиляція у всіх виробничих приміщеннях загальнообмінна припливно-витяжна з пробладанием витяжки над притокою. У приміщеннях, де проводиться розфасовка лікарських препаратів, необхідний пристрій місцевої витяжної вентиляції.
     Бактерійне забруднення навколишнього середовища зумовлюють біологічні об'єкти, що знаходяться в повітрі у вигляді зважених частинок і називаються аеропланктоном. Нагадаємо, що основним джерелом забруднення повітря є грунт. Ерозія ґрунту, приводить до пилових буревіїв і є чинником перенесення багатьох видів мікроорганізмів, перш за все спороутворюючих, на великі відстані. Вуличний пил сприяє бактеріальному забрудненню поверхонь, оскільки є механічним переносником мікроорганізмів. Украй негативним чинником останніх років для фармацевтичної промисловості є безконтрольне переміщення особистого легкового і вантажного транспорту. Руйнування машинами ґрунтового шару газонів приводить до утворення величезної кількості пилу. Пил, у свою чергу, є прекрасним переносником мікроорганізмів і завдяки дрібній дисперсності може проникати в будь-які закриті простори. В повітрі, локалізуючись на пилових частинках або у вологих випаровуваннях, можуть знаходиться збудники таких небезпечних захворювань, як сибірська виразка, мікобактерії туберкульозу, стрептококи, стафілококи.
      Рівень бактерійної забрудненості повітря в приміщеннях залежить від повітрообміну, санітарного стану і ін. Прийнято вважати, що атмосферне повітря є чистим в бактерійному відношенні, якщо число бактерій влітку не перевищує 750, а взимку 150 в 1 м3, брудне повітря – більше 2500 влітку, і більше 400 зимою мікробних тіл в 1 м3 . Але ці норми для загального користування і не відносяться до виробничих приміщень в аптеках.
Контроль вмісту мікроорганізмів в приміщеннях аптек здійснюють за допомогою пробовідбірників інерційного типу – апарату Кротова. Прилад Кротова є циліндром із знімною кришкою, в якому знаходиться електромотор з відцентровим вентилятором. Принцип роботи приладу заснований на інерційному осадженні частинок аерозолю на поверхню живильного середовища. Досліджуване повітря всмоктується із швидкістю 20-25 л/мін через клиновидну щілина в кришці приладу, ударяється об поверхню щільного живильного середовища, і мікроби затримуються на її вологій поверхні. Для рівномірного посіву мікробів чашка Петрі з живильним середовищем поміщається на підставку, що обертається. Швидкість аспірації повітря регулюється по мікроманометру (реометру) приладу. Загальний об'єм проби при значному забрудненні повітря повинен складати 40-50 л, при незначному - більше 100 л. Тривалість аспірації 2-5 хв. Після інкубації відібраних проб при температурі 37 °С протягом 1-2 діб залежно від мікроорганізмів, що виділяються, робиться підрахунок колоній, що виросли. Враховуючи об'єм узятої проби повітря, обчислюється кількість мікробів в 1 м3 повітря. В цьому приладі чашка Петрі з живильним середовищем (МПА для бактерій і агар Сабуро для грибків) встановлюється таким чином, щоб забране за допомогою вентилятора повітря приміщення ударялося о живильне середовище. При цьому диск, на якому закріплена чашка Петрі обертається навколо своєї осі зі швидкістю один оберт за секунду.

Рис. 1 Апарат Кротова.

Кількість точок контролю визначається за таких вимог:
-    у довгих вузьких місцях – у 4 точках по горизонталі (рівень робочої поверхні 0, 8 м) на відстані не більше 5 м одна від одної;
-    у приміщеннях площею до 15 м2 – у двох протилежних точках приміщення (бажано на відстані 0,5 м від стін в зонах можливого накопичення пилу);
-    у приміщеннях площею більше 100  м2 – у кожній з чотирьох протилежних точок (на відстані 0, 5 м від стіни) і в центрі приміщення..
Швидкість руху повітря в апараті встановлюють на рівні 25 л/хв..
Розрахунок мінімального сумарного об’єму проби повітря в кожній точці здійснюють згідно з методичними рекомендаціями щодо контролю вмісту мікроорганізмів та часток у повітрі виробничих приміщень (Наказ Моз України від 14 грудня 2001 року, № 502).
Чашки Петрі після взяття проб інкубують в термостаті ротягом 5 діб згідно загально мікробіологічних рекомендацій для інкубації мікроорганізмів.
Підрахунок результатів. По формулі
            А • 1000
Х = ----------------            
                 b


де Х число микроорганізмів у 1м3 повітря
       а – кількість колоній, які виросли на чашці Петрі після терміну інкубації
       b – об'єм проби повітря, приведений до нормальних умов
                    Vt B
 V0 = ------------------
             (1 + at)•760

 Де

V0 – досліджуваний об’єм повітря за нормальних умов
Vt – об’єм повітря, узятий для аналізу
В – тиск атмосферний мм. рт. ст.
а – коефіцієнт розширення повітря при нагріванні на 1°С (0,003667)
t – температура повітря у момент узяття проби повітря
     Отримані результати порівнюють з допустимими концентраціями, вказаними в довідковій літературі.
Менш показовим є седиментаційний метод, заснований на вільному осіданні мікроорганізмів на чашку Петрі з живильним середовищем (МПА і агар Сабуро). Кількість точок контролю визначається за таких же вимог, що і при аспіраційному методі (дивись).
Облік результатів. Для визначення загальної кількості бактерій (грибків) в 1м2  повітря число колоній, що виросли, на чашці множать на один з множників, показаних табл.
№    Діам. чашки, см  Площина чашки, см2     Множинник
1              8                                        50                              100
2              9                                        63                                80
3             10                                       78                                60
4             11                                       95                                50
5             12                                      113                               45

    Якщо на чашці Петрі діаметром 8 см виросло 47 колоній, то підрахунок буде мати такий вигляд:
    Кількість колоній = 100 х 47 = 4700 колоній.
    Результати порівнюють з ГДК за даними літератури.
    За даними літератури в аптеках повинно бути не більше 1500 мікроорганізмів на 1 метр кубічний в торгівелій залі, в асептичній і стерилізаційній до роботи не більше 500, після роботи не більше 1000, в асистентській, фасувальній, дефектарській, матеріальній до роботи не більше 750, після роботи не більше 1000, в мийній не більше 1000.

Часы
Научно-образовательный раздел
Новости КЛУБА




















Архив новостей КЛУБА

Мы в YouTube
Поиск
Друзья сайта
http://biology-travel.at.ua/
SEO sprint - Всё для максимальной раскрутки!
Червона книга України


продвижение сайта бесплатно продвижение сайтов
Приют для животных в Харькове
Copyright Клуб "Парусник". Design by Aid. © 2007 - 2024
Хостинг от uCoz